Akár a szétnyílt hasizom probléma, akár más miatt történt a hasi műtét, nagyon fontos, hogy a has izmait, fascia rendszerét optimálisan kezeljük, fejlesszük, és ne térjünk vissza akkor sem a régi haspréseket, felüléseket ajánló edzéseinkhez – hiszen a műtét eredményét is el lehet rontani a helytelen testedzéssel.
Első lépés, hogy az orvos által ajánlott pihenőidőt igenis be kell tartani. A sebeknek be kell gyógyulniuk. A szükséges pihenő idő kivárása után a tartásbeállítással, légzéssel és a hegkezeléssel foglalkozzunk először. Ha háló beültetése is történt, ezt még érezhető hosszabb ideig is, vigyázzunk rá.
A hosszú távú és optimális regeneráció és erősítés alapelemei:
- Tartásbeállítás állva, hosszabb séták úgy, hogy a helyes testtartásra figyelünk közben
- Hegkezelés
- Légzés elsajátítása, légző gyakorlatok a rekeszizom erősítéséért és a rekeszizom-medencealap kapcsolódásáért
- Medencealapi izmok aktiválása
- Haránthasizom aktiválás és erősítés az alapgyakorlatokkal, mellette tartásjavító gyakorlatok
Gyakorlatok közben arra kell figyelni, hogy a has ne domborodjon ki, végig tónusban legyen, a haránt hasizmok bekapcsoljanak. A nehéz gyakorlatoknál a medence billentésével (szeméremcsont köldök felé mozdításával) segíthetjük a helyes kivitelezést. A gyakorlatok erősségén 1-2 hetente lehet nehezíteni.
- Ne végezz olyan gyakorlatokat, amit nem tudsz a helyes beállítással kivitelezni!
- Hagyd meg a pihenő időket is!
- Thoracalis fascia mobilizáló gyakorlatok, nyújtózkodás, nyújtás végig kísérje a regeneráció útját.
Az RTM – Rectus Training Módszer a kezdő szinttől felépítve optimális folyamatot biztosít a hasi műtét után regenerálódni, erősödni vágyóknak. Bizonyos típusú műtéteknél a haladó, nehéz gyakorlatok közül van, amit már nem ajánlunk, ezért mindenképpen érdemes egyeztetni az RTM módszer hivatalos oktatójával.